Hertfordshire Bowls Founded
Men 1923 & Women 1936
  sign up Home Officers Clubs Ladies Comps Men's Comps Programme Young Players HPPBA Green Keepers Coaching 200 Club
    Previous >> Singles Pairs Triples Fours Unbadged U25 / U30 2 Wood Teams Officers Odds

 

 

Previous Winners - Singles

 
       
  Men (OWEN CUP)   Women (EDNA CLARKE TROPHY)
       
  G WILLIAMS (Royston) 2016 R TREMLETT (Royston)
  S BUDGE (Baldock) 2015 R TREMLETT (Royston)
  B. COLES (Garston) 2014 M.HENDRY (Bushey)
  B. COLES (Garston) 2013 J.WELCH (Riverain)
  D.SHEPHERD (Rosedale) 2012 S.BARD-BODEK (Baldock)
  A.BRIDEN (Townsend, St. Albans) 2011 M.HENDRY (Bushey)
  M.COPPEN  (Royston) 2010 C.BROWN (Kings Langley)
  A.BRIDEN (Townsend, St. Albans) 2009  
  M.COPPEN  (Royston) 2008  
  M.COLES  (Garston) 2007  
  S.KILFORD  (Roebuck) 2006  
  M.COLES  (Garston) 2005  
  G.PARKER  (Herts) 2004  
  P.ADAMS  (Royston) 2003  
  J.GODMAN  (Townsend, St. Albans) 2002  
  G.WOOD (Roebuck) 2001  
  D.RICHARDSON  (Roebuck) 2000  
  D.LEWIS  (Havers Park) 1999  
  D.HICKIN (Roebuck) 1998  
  J.RUMBALL (Garston) 1997  
  Competition not completed. 1996  
  R.MERCER (Hatfield) 1995  
  D.RICHARDSON (Roebuck) 1994  
  B.MUMFORD (Cheshunt) 1993  
  D.WASS (Tring) 1992  
  M.YELLAND (Owls) 1991  
  M.KNOWLES (Cheshunt) 1990  
  D.PHILLIPS (Cheshunt) 1989  
  J.DOWLER (Rosedale) 1988  
  A.SHARPLES (Hertford Castle Garden) 1987  
  T.EMMONS (Tesco) 1986  
  D.LAWRENCE (Herts) 1985  
  M.TOMBERRY (St Albans Townsend) 1984  
  J.DOWLER (Rosedale) 1983  
  M.WARD (Hitchin) 1982  
  D.SHEPHERD (Rosedale) 1981  
  D.HARDING (Tring) 1980  
  R.JACKLIN (St Albans Townsend) 1979  
  D.HARDING (Tring) 1978  
  G.GILLIONS (St Albans Townsend) 1977  
  W.HITCHINGS (Hitchin) 1976  
  J.ROBINSON (ICL Letchworth) 1975  
  H.HAYNES (Welwyn Garden City) 1974  
  D.HARDING (Coopers) 1973  
  H.HAYNES (Welwyn Garden City) 1972  
  D.HARDING (Coopers) 1971  
  L.W.LYONS (North Watford) 1970  
  C.SMITH (Barnet) 1969  
  W.HITCHINGS (Hitchin) 1968  
  E.BARKER (Baldock Town) 1967  
  E.D.TAYLOR (Hertford Castle Garden) 1966  
  A.COLES (Garston) 1965  
  C.SMITH (Barnet) 1964  
  H.HAYNES (Welwyn Garden City) 1963  
  C.SMITH (Barnet) 1962  
  C.SMITH (Barnet) 1961  
  J.ROBINSON (Tabulator, Letchworth) 1960  
  C.SMITH (Barnet) 1959  
  W.WILLIAMS (Welwyn Garden City) 1958  
  F.I.SMITH (Hatfield) 1957  
  S.LEE (Hitchin) 1956  
  C.SMITH (Barnet) 1955  
  W.TAIT (Croxley) 1954  
  C.SMITH (Barnet) 1953  
  W.TAIT (Croxley) 1952  
  J.MERCHANT (Watford Conservative) 1951  
  W.B.FINNIE (St Albans Townsend) 1950  
  F.A.LOCK (Hitchin) 1949  
  J.V.JACKLIN (Royston) 1948  
  F.WINFIELD (Coopers) 1947  
  T.F.H.OAKES (Herts) 1946  
  J.COONEY (Watford Conservative) 1945  
  F.WINFIELD (Coopers) 1944  
  W.BUSBY (Norton) 1943  
  E.W.DAY (Hitchin) 1942  
  R.W.PICKERING (Watford) 1941  
  R.W.PICKERING (Watford) 1940  
  F.WINFIELD (Coopers) 1939  
  R.W.PICKERING (Watford) 1938  
  D.C.LARG (Harpenden) 1937  
  H.REEVE (Havers Park) 1936  
  T.A.HIGGINS (Watford) 1935  
  A.E.HODGSON (East Barnet Valley) 1934  
  J.WARD (Havers Park) 1933  
  A.WELCH (St Albans Townsend) 1932  
  R.W.PICKERING (Watford) 1931  
  E.M.M.SHARP (St Albans) 1930  
  R.W.PICKERING (Watford) 1929  
  H.R.CLARKE (St Albans) 1928  
  R.W.PICKERING (Watford) 1927  
  T.S.FINNIE (St Albans Townsend) 1926  
  R.W.PICKERING (Watford) 1925  
  R.W.PICKERING (Watford) 1924  
  H.D.JONES (St Albans Townsend) 1923  
  A.E.TURNER (St Albans) 1922