Hertfordshire Bowls Founded
Men 1923 & Women 1936
  sign up Home Officers Clubs Ladies Comps Men's Comps Programme Young Players HPPBA Green Keepers Coaching 200 Club
    Previous >> Singles Pairs Triples Fours Unbadged U25 / U30 2 Wood Teams Officers Odds

 

 

Previous Winners - Various

 
         
 

VETERANíS DAY CUP

GERALD SCOTT MEMORIAL GALA

BENEVOLENT TRIPLES

         
  2016     B SMITH (WELWYN & DISTRICT) C SAGE, D WHYBROW, J SELLEK
  2015     J.DOWLER (Northaw & Cuffley) M.CLARKE, C.BROWN, J.CARTER
  2014     A.BALL, D.PRATT & J.LONERGAN
  2013  

A. REDFORD (Harpenden)

J.HOLLAND, L.BROOKS & P.TAYLOR

  2012

G.LOWE (Potters Bar)

J.DOWLER (Northaw & Cuffley)

M.BANKS, J.BOOSEY & M.HEDGER

  2011

T.BOLWERK (B/Stortford), N.PEARCE (Hitchin)

B.PARISH (Met. Police Bushey)

M.CLARKE, R.BIGGS & C.BROWN

  2010

A.HEMMINGS (Stevenage) & R.WELLS (Wel & D)

-

S.EASTON, B.ALBRECHT & S.LARKIN

  2009

R.SCOTT  (Bishops Stortford)

J.BISHOP  (Rosedale)

 

  2008

D.MACHIN  (B/Stort) & B.SZREIDER (Royston)

P.McNULTY  (Met. Police, Bushey)

 

  2007

D.STACEY  (Three Horseshoes)

D.FOX  (Bishops Stortford)

 

  2006

D.WALTON  (Croxley Guild)

R.LUSH  (Hatfield)

 

  2005

S.SIMMANCE  (Shephalbury)

P.TURNER  (Holwell)

 

  2004

D.MARSTON-WESTON  (Shephalbury)

F.G.MAYNARD  (North Mymms)

 

  2003

D.PEARCE  (Croxley Guild)

D.R.KNIGHT (Townsend, St. Albans)

 

  2002

V.BYSOUTH  (Royston)

M.INGRAM  (Hatfield)

 

  2001

E.HANNAH  (Norton)

R.LUSH  (Hatfield)

 

  2000

W.LAWSON  (Howard Garden)

D.NELSON  (Hoddesdon Rosehill)

 

  1999

J.SMITH  (Potten End)

W.WEBB  (Welwyn Garden City)

 

  1998

J.HULL  (Letchworth Garden City)

A.POTTER  (Tesco)

 

  1997

J.ROLFE  (Nortel)

F.G.MAYNARD  (North Mymms)

 

  1996

E.PHILLIPS  (Letchworth Town)

P.ADAMS  (Royston)

 

  1995

-

T.MASCOT  (Hodd: & Rye Park)

 

  1994

W.TULIP  (Hatfield)

D.SMITH  (Herts)

 

  1993

R.COX  (Begeo W.M.)

K.COOK  (Cheshunt)

 

  1992

A.WEBB  (Potten End)

 

 

  1991

R.COOK  (Bragbury House)

 

 

  1990

E.L.DAW  (Radlett)

 

 

  1989

A.BENNIE  (De Havilland)

 

 

  1988

W.G.HASLAR  (Harpenden)

 

 

  1987

R.MILLS  (Royston)

 

 

  1986

C.BRAGBURY  (Harpenden)

 

 

  1985

P.MILEMAN  (Oak Hill)

 

 

  1984

R.McCUMSKAY  (North Mymms)

 

 

  1983

A.HUMPHREY  (Owls)

 

 

  1982

C.L.BLADD  (Barnet)

 

 

  1981

J.SCOTT  (DRG Shendish)

 

 

  1980

W.S.COWLEY